شاید درمورد لوله و اتصالات ساختمانی شنیده باشید و به یاد لوله های گاز و آب بیفتید. اما باید بدانید امروزه در صنایع و ساختمان ها برای کابل کشی و برق کشی از لوله ها و اتصالات مخصوص به این کار استفاده می کنند. تجهیزات و اتصالات لوله برق برای مدیریت سیم ها و کابل ها و ایجاد ایمنی بیشتر در برق کشی صنعتی می باشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با اتصالات لوله برق آشنا کنیم.

تجهیزات لوله برق

انواع اتصالات لوله برق صنعتی

لوله برق (کاندوئیت)

لوله برق برای پوشش و عبور سیم ها استفاده می شود. انواع لوله برق از جنس فولادی، PVC، پلی اتیلن و پلی آمید می باشند. لوله برق فولادی دارای مقاومت بسیار بالا هستند و در برابر ضربات و فشار، رطوبت خوردگی، گرد و غبار و… به خوبی از سیم ها جلوگیری می کنند. این لوله ها دارای انعطاف پذیری مناسبی هستند که می توان آن ها را به وسیله دستگاه خم کن برای قرار گیری کابل ها آماده کرد.

لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل یا همان لوله فلکسی نوعی لوله خرطومی (فلکسیبل) می باشد که از جنس فلزی است و اغلب روکشی سیاه رنگ پلاستیکی دارد. از این محصول برای محفوظ نگه داشتن کابل های برق و… در برابر عوامل محیطی آسیب زننده کاربرد دارد. این محصول قابلیت انعطاف بالا می باشد و به همین دلیل شما می توانید با توجه به محیط کابل کشی لوله ها را قرار دهید. به همین دلیل نیاز به اتصالات جانبی مانند زانویی و… نخواهید داشت و در نتیجه هزینه های شما کمتر خواهد شد.

لوله فلکسیبل - لوله فلکسی

لوله فلکسیبل استیل، آلومینیومی، گالوانیزه، لوله فلکسی بدون روکش و روکش دار و… تولید می شود. از دیگر ویژگی های لوله فلکسی، سایز بندی، استحکام و انعطاف پذیری آن می باشد. لوله های فلکسی به گونه ای ساخته می شوند که بتوان آن ها را به جعبه های تقسیم و تابلو های برق متصل کرد. این اتصال اغلب به کمک کانکتور ها (گلند فلکسیبل) صورت می گیرد.

 

جعبه تقسیم

همانطور که از نام آن پیداست جعبه ای برای تقسیم بندی و انشعاب گرفتن در برق کشی و مخفی کردن سیم ها و اتصالات می باشد. این محصول با نام های جانکشن باکس و جعبه ترمینال نیز عنوان می شود. از طریق کانکتور ها و لوله برق ها و… کابل های برق وارد جعبه تقسیم فلزی می شود.

جعبه تقسیم پلاستیکی جعبه تقسیم

جعبه تقسیم فلزی

در اتصالات برق صنعتی رعایت برخی نکات موجب بکار گیری جعبه تقسیم های فلزی می شود. ممکن است محیط مورد نظر شما مرطوب، دارای حرارت بالا یا در معرض شعله یا اشعه های مضر باشد. یا همچنین قطعات الکترونیکی قرار گرفته شده حساسیت زیادی دارد. در چنین شرایطی درجه حفاظتی، استحکام و مقاومت جعبه تقسیم حائز اهمیت است.

جعبه تقسیم فلزی آلومینیومی

 

کاندولیت

کاندولیت (کاندولت) از تجهیزات اتصالات لوله برق است که برای تغییر مسیر و یا انشعاب لوله های فولادی (کاندوئیت) به کار می رود. کاندولیت دارای یک درب و دو یا چند ورودی خروجی می باشد. این محصول ضد آب است و از استاندارد IP65 پیروی می کند.

کاندولیت - کاندولت - لوله برق

کاندولیت ها دارای خروجی های مادگی پیچ شونده هستند که به صورت مستقیم به لوله های فولادی (کاندوئیت) متصل می شوند. همچنین امکان استفاده از کانکتور برای کاندولیت ها وجود دارد. افراد می توانند به کمک درب رویی به کابل های داخل لوله دسترسی داشته و نسبت به کابل کشی و تعمیر اقدام کنند.

ویژگی های کاندولیت

  • استاندارد محافظتی: واترپروف IP65
  • جنس محصول: آلومینیوم
  • ضد انفجار  Ex e
  • استاندارد سایز بندی: بر اساس اینچ یا PG
  • سایز های موجود: “6…“۳ — “۲,۱/۲ — ۲ — “۱,۱/۲ — “۱ — “۳/۴ — “۱/۲
  • انواع: کاندولیت مستقیم – زانو کاندولیت چپ، راست و پشت – کاندولیت سه راهی – کاندولیت چهار راهی

 

کانکتور و گلند

کانکتور از جمله تجهیزات اتصالات برق صنعتی می باشد که برای اتصال لوله های فلکسیبل به جانکشن باکس، کاندوئیت یا تابلو استفاده می شود. به طور کلی کانکتور های فلکسیبل از جنس زاماک بوده.همچنین این کانکتور ها به گلند فلکسیبل خور نیز معروف اند.

گلند و کانکتور

همچنین اتصال کابل به جعبه تقسیم به وسیله گلند صورت میگیرد. گلند کابل از آسیب رسیدن کابل در هنگام وارد شدن فشار و لرزش جلوگیری میکند. دیگر فواید استفاده از گلند، آب بندی و جلوگیری از نفوذ آب به جعبه تقسیم است. این محصول به صورت پلاستیکی و فلزی در بازار موجود و دارای سایز بندی می باشد. سایز گلند ها بر اساس کابل مورد نظر انتخاب میشود. کانکتور های فلزی اغلب از جنس برنجی می باشند.

زانویی لوله برق

زانو لوله برق برای اتصال دو لوله برق به صورت نود درجه استفاده می شود. زانویی لوله برق یکی از مهمترین اتصالات در برق کشی صنعتی می باشد لوله برق دارای انواع PVC، گالوانیزه ای است.

زانویی لوله برق

هدبوشینگ

هدبوشینگ یا سر لوله برق برای از جمله اتصالات مربوط به تاسیسات برق صنعتی می باشد که بر سر لوله های فولادی (کاندوئیت) بسته می شوند.این محصول از آسیب رسیدن به رزوه های لوله های کاندوئیت جلوگیری و همچنین از عایق کابل ها دربرابر صدمه و بریده شدن محافظت می کند.هدبوشنگ مانند لوله های برق از سایز بندی اینچ و PG پیروی می کند.

هد بوشینگ

ریل سی چنل و بست براکت

سی ریل یا ریل سی چنل از جمله تجهیزات مربوط به تاسیسات برق صنعتی می باشد. این محصول برای منظم نگه داشتن کابل ها و لوله برق ها کاربرد دارد.برای اتصال لوله های برق (کاندوئیت) به ریل های سی چنل و قرار گیری محکم تاسیسات برقی از بست براکت استفاده می شود.سی ریل ها در سایز ۴۱ در ۴۱ با ضخامت های مختلف تولید می شود. اصلی ترین کاربرد ریل سی چنل، سوار کردن لوله های برق (کاندوئیت) به وسیله بست براکت می باشد. از انواع دیگر بست که بر روی سی ریل بسته می شود بست چنگالی سی ریل می باشد.

بست براکت ریل سی چنل - ریل بست براکتبست براکت - ریل سی چنل

بست براکت متشکل از دو تکه فلزی آبکاری شده است که توسط پیچ و مهره به هم متصل می شوند در بین بست براکت دو تکه ای، لوله فولادی (کاندوئیت) قرار می گیرد. به کمک شیار های موجود، بست براکت روی ریل های سی چنل سوار می شود.

بست براکت بر اساس سایز لوله و ریل انتخاب می شود. سایز بندی بست ها بر اساس PG یا اینچ موجود می باشد.

 

بوشن

برای اتصال دو لوله برق به یکدیگر از بوشن های لوله برق استفاده می شود. این بوشن ها از جنس گالوانیزه می باشد. بوشن لوله برق به تبعیت از لوله برق به دو صورت اینچ و PG دسته بندی می شوند.

بوشن لوله برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *