تقریبا در هر سیستم الکتریکی مدرن به جانکشن باکس یا جعبه تقسیم نیاز است. با این وجود سیستم های الکتریکی صنعتی اغلب در معرض شرایط سخت تری نسبت به سیستم های مسکونی قرار دارند. برای کاربردهای صنعتی مهم است که مدلهای جعبه تقسیم را مشخص کنید که با استاندارد سخت تر ساخته شده و مجهز به ویژگیهای صنعتی هستند.

 

جعبه تقسیم چه کاربردی دارد؟ چگونه می توانید جعبه تقسیم مورد نیاز را انتخاب کنیم؟ در ادامه در مورد برخی از رایج ترین موارد استفاده جانکشن باکس صحبت خواهیم کرد. ما همچنین برخی از نکات برجسته از انتخاب جعبه های پلیمری را به شما نشان خواهیم داد که راه حل های مناسبی برای محافظت از سیم کشی شما هستند!

جانکشن باکس

کاربرد جانکشن باکس (جعبه تقسیم)

جعبه تقسیم یک محفظه الکتریکی است که یک یا چند اتصال سیم کشی را در خود جای داده است. این جعبه از اتصالات که معمولا حاوی نقاط حساسی مانند اتصالات سیم هستند در برابر شرایط محیطی و تماس تصادفی محافظت می کند. همانطور که در راهنمای جعبه تقسیم ما می خوانید, هر نقطه ای که دو سیم به هم متصل شوند باید توسط یک جعبه تقسیم محافظت شود.

این باعث می شود جعبه های اتصال در کاربردهای صنعتی و صنعتی به همان اندازه مهم باشند که در زمینه های مسکونی هستند. با این حال, جانکشن باکس اغلب نیاز به انجام یک طیف بسیار گسترده تر از مشخصات جعبه برق های مسکونی را دارد. خوشبختانه شرکت ایران زمین طیف کاملی از محفظه ها را برای عملکرد عالی در کاربردهای جانکشن باکس طراحی کرده است.

برای دریافت سطح مناسب از حفاظت در هنگام انتخاب یک جعبه تقسیم باید محوطه, و محیط کار مورد برسی قرار گیرد. نیاز به نگاهی به الزامات خاص از موارد استفاده خود را. در بخشهای بعدی برخی از فاکتورهای ضروری را بررسی خواهیم کرد که با تصمیم اصلی در مورد استفاده از کدام ماده شروع می شود.

 

جعبه های اتصال فلزی در مقابل پلاستیک

محفظه های جعبه تقسیم می توانند از فلز (معمولا از جنس آلمینیوم) یا پلاستیک (معمولا پلی کربنات یا ABS) ساخته شوند. انتخاب بین جعبه های اتصال پلاستیکی و فلزی یکی از اولین نقاط تصمیم گیری بزرگ هنگام تعیین نوع محفظه است.

انتخاب بستگی به این دارد که از کدام کابل و مجرا استفاده می کنید. کابل و مجرای فلزی با روکش فلزی معمولا برای تهیه به جعبه تقسیم فلزی نیاز دارند. جعبه های اتصال پلاستیکی گزینه های استاندارد برای لوله های اتصال غیرفلزی و محیط مسکونی هستند. فروشگاه ایران زمین گزینه های خرید جانکشن باکس فلزی و پلاستیکی را در اختیار شما قرار می دهد و بعدا به برخی از گزینه های برتر برای هر دو می پردازیم.

 

گرفتن جعبه تقسیم اندازه مناسب

اندازه جعبه تقسیم به خودی خود نیز عامل مهمی در انتخاب شما است.جعبه تقسیم های صنعتی معمولا بزرگتر از جعبه های اتصال مسکونی هستند زیرا اغلب حاوی اتصالات بیشتری به طور همزمان هستند.

برای جمع بندی باید حجم جعبه (فضای کل محصور شده توسط جعبه) و پر کردن جعبه (اندازه کل اجزای داخل جعبه) را در نظر بگیرید. از جداول اندازه جعبه تقسیم برای یافتن محفظه اندازه مناسب بسته به تعداد سیم های مورد نیاز خود استفاده کنید. فاصله سیم نیز ممکن است عاملی باشد که باید در نظر گرفته شود زیرا قرار دادن سیم ها در مجاورت فیزیکی نزدیک می تواند در سیستم شما تداخل ایجاد کند.

 

ویژگی های ضروری برای جانکشن باکس صنعتی

جنس و اندازه تنها دو عاملی نیستند که باید هنگام انتخاب جانکشن باکس در نظر بگیرید. ویژگی های محفظه ای که در زیر بحث خواهیم کرد نیز در بسیاری از برنامه های صنعتی مختلف مرتبط است.

 

  1. گواهی حفاظت و ضد آب بودن

این دو سیستم رتبه بندی کیفیت محافظ محفظه های الکتریکی از جمله جعبه های اتصال را اندازه گیری می کنند. اساسا گواهی جعبه به شما امکان می دهد محفظه ای را انتخاب کنید که سطح حفاظتی مورد نیاز اتصالات سیم کشی شما را فراهم کند. برای مثال شرکت SBT یکی از بزرگترین تولید کننده های جعبه تقسیم در ایران می باشد که کلیه محصولات خود را با گواهی IP65 تولید می کند.

 

  1. پوشش و رنگ

جعبه تقسیم ها دارای رنگ بندی مختلفی می باشند. ولی این رنگ بندی فقط شکل ظاهری جانکشن باکس را مشخص نمیکند. بلکه این رنگ ها نشان از نوع حفاظت و مقاومت پوشش آن در برابر شرایط محیطی دارد. یکی از ویژگی های مهم جعبه تقسیم فلزی، دارا بودن پوشش الکترواستاتیک می باشد.

 

  1. درپوش متحرک و تعمیر پذیری سیم کشی داخلی

برخی از نقاط اتصال باید به راحتی به تکنسین برای عیب یابی در دسترس باشد. به خصوص اتصالات که انتقال قدرت به اجزای سیستم حیاتی است.

خوشبختانه جعبه تقسیم های موجود در بازار این مزایا را بدون از بین بردن امنیت و حفاظت به شما می دهد. یک محفظه با درپوش قابل تغییر هنوز هم می تواند با افزودن مهر و موم واشر روی درب ضد اب و/یا ضد گرد و غبار باشد.

 

  1. قابلیت اتصال و نصب

جعبه های تقسیم صنعتی معمولا روی دیوارها یا سایر سطوح صاف نصب می شوند و برای اتصال ایمن جعبه تقسیم به لوازم نصب نیاز دارید. پایه ها و فلنج های نصب برخی از رایج ترین و کاربردی ترین روش ها برای افزودن سخت افزار نصب به جعبه تقسیم الکتریکی هستند.

برخی از مدل های جعبه تقسیم دارای پایه های نصب هستند, فلنج یا سخت افزار دیگری که قبلا متصل شده است. در موارد دیگر خریدار می تواند محفظه را به مجموعه ای از پایه های محفظه پیچ دار مجهز کند.

 

نحوه بکار گیری جعبه تقسیم ها

اکثر سیستم های الکتریکی صنعتی دارای جعبه تقسیم های چندگانه هستند و سیستم های بزرگ ممکن است صدها یا هزاران جعبه تقسیم داشته باشند. اما چگونه موسسات این جعبه ها را در سیستم های الکتریکی خود ادغام و استقرار میکنند.

پاسخ به این سوال بستگی به شرایط خاص برنامه دارد. بیایید به برخی از برنامه های رایج برای جعبه تقسیم های صنعتی نگاه کنیم و اینکه چگونه خطرات خاص هر محیط نوع جعبه مورد نیاز شما را تعیین می کند.

 

  1. دفتر و خرده فروشی

ساختمان های اداری صنعتی و خرده فروشی معمولا کمترین تقاضا برای جعبه های اتصال هستند. با این حال, این مکان ها به محافظت اولیه در برابر دسترسی غیرمجاز و تماس تصادفی نیاز دارند, و همچنین معمولا به جعبه های اتصال با فضای بیشتری نسبت به جعبه های مسکونی استاندارد نیاز دارند.

بعضی اوقات ممکن است نیازی به جعبه تقسیم های IP دار نباشد. با این حال, جعبه تقسیم در فضای باز هنوز هم ممکن است در مناطقی با شرایط نامطلوب باشد. تعیین یک جعبه تقسیم که کمی بیشتر از الزامات باشد می تواند یک استراتژی هوشمندانه برای ایجاد انعطاف پذیری در یک سیستم باشد.

 

  1. انبارها و مراکز توزیع

اکثر انبارها و مراکز توزیع در معرض شرایط سخت محیطی نیستند اما با این وجود خواستار درخواست هستند. این امکانات اغلب استفاده از مقدار زیادی از برق به قدرت سیستم های روشنایی, کنترل دما و هوای محیط و دیگر ملزومات اشاره دارد.

محفظه های صنعتی برای انبارها و دستگاه های دندانی نیاز به ساختاری مقاوم در برابر ضربه و فضای کافی برای قرار دادن تعداد زیادی اتصالات دارند. برنامه های لجستیکی مانند این نیز ممکن است به جعبه های اتصال در فضای باز برای بارگیری اسکله ها و سایر مکان های نیمه حساس نیاز داشته باشند.

 

  1. محیط های ساحلی و دریایی

برنامه های کاربردی دریایی مانند بنادر محموله, اسکله و یا دریانوردی در میان بیشتر خواستار برای هر نوع از اجزای الکتریکی هستند. اتصالات الکتریکی در این مناطق باید در برابر امواج مقاومت کنند, باد, نمک خورنده و احتمالا حتی غوطه ور شدن.

 

  1. تولیدی ها و کارخانجات

صنعت تولید به سیستم های الکتریکی بسیار قابل اعتماد و محافظت شده نیاز دارد. بارهای ولتاژ بالا اغلب از طریق سیستم های بسیار پیچیده در مدارهای شاخه ای متعدد توزیع می شوند. بسیاری از تاسیسات تولیدی نیز خطراتی مانند پاشیدن آب و ذرات معلق آن را به همراه دارند.

 

ایمن ابزار مفتخر است که بهترین و باکیفیت ترین خدمات را در زمینه تولید جعبه های تقسیم به مشتریان خود ارائه کند. ما خوشحال خواهیم شد که شما را در امر انتخاب و خرید اتصالات و جعبه برق راهنمایی کنیم. فقط کافی است با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *