اول ایمنی بعد کار

برای آشنایی با تجهیزات ایمنی ابتدا باید خطرات موجود را برسی کرد سپس اقدام به تهیه تجهیزات مناسب نمود. مهم ترین بخش کار در محیط های صنعتی و کارگاهی حفاظت و اطمینان از سلامت افراد است.تجربه نشان داده خسارت های ناشی از بی احتیاطی بسیار بیشتر از هزینه های مربوط به رعایت ایمنی است. این محافظت مستلزم استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب و با کیفیت است. در این مقاله قصد داریم شما را از خطرات موجود در کارگاه ها و محیط های صنعتی مطلع سازیم. و در نهایت بهترین ابزار موجود برای رفع این خطرات را به شما معرفی کنیم.

شناخت و آشنایی با تجهیزات ایمنی

تشخیص و شناسایی خطرات

ابتدایی ترین کار برای پیشگیری از حوادث شناسایی و پیشبینی خطرات در محیط کارگاهی است. به طور کلی دو نوع خطر وجود دارد:

1.خطراتی که درهمان لحظه موجب حادثه و آسیب به افراد میشود.

2.خطراتی که در طولانی مدت سلامت افراد را به خطر می اندازد.

لوازم ایمنی برای مواجه با خطرات

خطرات نوع اول شامل خطرات ایمنی است و خطرات دسته دوم مربوط به سلامت و بهداشت افراد میباشد.

شناخت این خطرات اهمیت زیادی دارد. شما با رجوع به گزارشات حوادث و مشورت با دیگران تا حد زیادی میتوانید از این خطرات آگاه شوید. به طور کلی این حوادث دارای عوامل فیزیكی، شیمیایی ، مكانیكی ، فیزیولوژیكی و بیولوژیكی ، ارگونومیكی و عوامل روانی است.

نکته دیگر در این بخش، شناسایی افراد در معرض خطر است، بعضی از کارگران را خطرات بیشتری تهدید میکند لذا باید حفاظت بیشتری برای آنها پیشبینی شود.

 

حذف خطرات

بعد از تجزیه و تحلیل خطرات موجود باید از شیوه هایی برای حذف عوامل خطرآفرین و یا کنترل آنها استفاده کرد.

حذف عوامل خطر آفرین همچون جایگزین مواد سمی با مواد بی خطر یا کم خطر است.

کنترل عوامل خطر آفرین به استفاده از ابزار ایمنی مناسب اشاره دارد.

اهمیت آشنایی و استفاده از تجهیزات ایمنی

همانطور که در ابتدا گفتیم هزینه های مربوط به تجهیزات ایمنی در مقابل هزینه های ناشی از آسیب ها و حوادث بسیار ناچیز است.

همینطور در حالت کلی استفاده از تجهیزات ایمنی غیر استاندارد و نامناسب تفاوتی با استفاده نکردن آن ندارد و در بعضی موارد تاثیر منفی نیز دارد. لذا پیش از خرید لوازم ایمنی همه ی جوانب و استاندارد های کالای مورد نیاز را برسی کنید.

آشنایی با تجهیزات ایمنی فردی

تجهیزات ایمنی فردی شامل لوازمی است که افراد برای حفظ سلامت شخصی خود استفاده میکنند. این تجهیزات مستقیما توسط افراد استفاده میشود و با بدن کاربران در تماس است.

تجهیزات ایمنی فردی

 

محافظ های تنفسی (Respirator ):

محافظ های تنفسی شامل ماسک ها و محافظ های صورت است که از ورود ذرات و مواد شمیایی به دهان، صورت و چشم جلوگیری میکند.

عینک های ایمنی (Goggle):

عینک ایمنی یا گاگل وظیفه محافظ از چشم ها در برابر اشیاء خارجی ، گرد غبار و یا گاز های شیمیایی را دارد.

محافظ صورت (Face shield):

همانطور که از نام آن پیداست وسیله ای برای حفاطت از صورت است. این تجهیزات اغلب در مشاغلی همچون جوشکاری، برشکاری فلزات، تراشکاری یا نجاری کاربرد دارد.

کلاه ایمنی (Safety helmets):

حتما شما هم انواع آن را در پروژه های ساختمانی دیده اید، این کلاه ها سر شما را از ضربه و آسیب جلوگیری میکند. این کلاه ها در رنگ های مختلف ارائه میشوند که هرکدام برای مشاغل مختلف استفاده میشود.

لباس کار

لباس ایمنی کار برای جلوگیری از سوختگی، تشعشعات، برخورد اشیاء تیز و برنده استفاده می شود به طور کلی این لباس ها دارای استادارد های جهانی مانند HSE است. این لباس ها باید مطابق بدن افراد باشد. همچنین عمر، جنس و رنگ این لباس ها بر اساس مشاغل مشخص میشود که حتما باید به آن دقت شود.

از انواع لباس ایمنی میتوان به لباس خلبانی، لباس دو تکه، روپوش، جلوبند، کاپشن و شلوار اشاره کرد.

برای دیدن لباس کار های ما کلیک کنید

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی انواع و استاندارد های متفاوتی دارد و به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند:

کلاه ایمنی نوع A

این کلاه ایمنی برای ولتاژهای پایین و مصارف عمومی مورد استفاده قرار میگیرد.

کلاه ایمنی نوع B

این کلاه ایمنی برای ولتاژهای تا ۲۰۰۰۰ ولت مورد استفاده قرار میگیرد.

کلاه ایمنی نوع C

کلاه هایی هستند که فاقد حفاظت الکتریکی میباشد و بدنه آلومینیومی آنها دارای مقاومت بالایی در برابر آسیب های شدید میباشند.

رنگ بندی کلاه ایمنی در مکان های صنعتی و ساختمانی

رنگ زرد: این رنگ پرکاربردترین رنگ موجود در کارگاه‌های عمرانی و دیگر پروژه‌ها است. این رنگ نماینده نیروی کار اصلی یعنی کارگران است.کلاه صنعتی معمولاً در تمامی کارگاه‌های ساختمانی با این رنگ‌بندی رعایت می‌شود.

رنگ سفید: این رنگ برای کارکنان سطح بالا مثل مهندسین، مدیران، سرپرستان و … استفاده می‌شود. تقریباً در اکثر کارگاه‌های ساختمانی این رنگ‌بندی رعایت می‌شود.

رنگ قرمز: این رنگ از کلاه صنعتی برای نیروی آتش‌نشانی و اطفاء حریق در نظر گرفته می‌شود. معمولاً در کارگاه‌های متداول ساختمانی این نیرو وجود ندارد.

رنگ آبی: این رنگ نماینده کارکنان بخش تعمیرات، تکنسین‌های برق، گروه نجاری و دیگر اپراتورهای فنی است.

رنگ سبز: این رنگ نماینده کارکنان خدمات فنی و مسئولین ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی و دیگر پروژه‌ها است.

رنگ قهوه ای: این رنگ برای کارکنان و کارگرانی که در محیط‌های با حرارت بالا کار می‌کنند و جوشکاران در نظر گرفته می‌شود.

رنگ خاکستری: این رنگ از کلاه صنعتی برای میهمانان، بازدیدکنندگان و پیمانکاران در نظر گرفته‌شده است و در اغلب کارگاه‌های بزرگ و خاص عمرانی وجود دارد.

برای دیدن کلاه ایمنی ما کلیک کنید

گوشی ایمنی

دستگاه های صنعتی اغلب پرسر و صدا هستند. بدون استفاده از محافظ های شنوایی (گوشی ایمنی) ممکن است در کوتاه مدت یا طولانی مدت به گوش شما آسیب برسد.

گوشی های ایمنی انواع مختلفی دارند که در شرایط مختلف کاربرد دارند. طبق استاندارد های جهانی در محیطی که صداها بیش از 85 دسیبل باشد باید از محافظ شنوایی استفاده کنید. به طور کلی محافظ های شنوایی شامل دو نوع رو گوشی و تو گوشی می‌باشد.

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی برای جلوگیری از آسیب های سوختگی، برشکاری، جوشکاری و… استفاده میشود. استاندارد های زیادی برای دستکش های ایمنی وجود دارد که مقدار مقاومت در برابر بردگی سایش، مواد شیمیایی و… را مشخص میکند.

برای دیدن دستکش های ایمنی ما کلیک کنید

کفش ایمنی

کفش ایمنی برای حفاظت دربرابر پاشیدن مواد مذاب و شیمیایی به پا ، خطر برق گرفتگی، ضربه ها و برخورد پا با اشیاء تیز استفاده می‌شود.

باید درحین خرید کفش ایمنی به این موارد دقت کرد:

انعطاف پذیری کافی در شرایط مختلف، مقاومت بالا در برابر نفوذ آب و مایعات، نرم بودن کفی کفش ایمنی، برای اینکه کارگران در هنگام کار احساس راحتی کنند، عایق بودن کفش ایمنی در برابر شوک الکتریکی و تخلیه الکتریکی.

نیتریل یا نوپرنی از موادی هست که اغلب برای تولید چکمه های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می‌شود. PVC

ساق بند، حفاظ پنجه، محافظ ساق پا از دیگر تجهیزات ایمنی پا هستند که برو روی لباس دوخته و استفاده می‌شوند.

برای دیدن کفش های ایمنی ما کلیک کنید

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

مهم ترین نکته در انتخاب تجهیزات کار در ارتفاع توجه به کیفیت محصول می‌باشد. این محصولات برای جلوگیری از پرتاب شدن و سقوط استفاده می‌شود و کوچکترین بی دقتی در انتخاب محصول می‌تواند جان افراد را به خطر بیاندازد.

از تجهیزات کار در ارتفاع می‌توان به کارابین، تسمه، طناب نگهدارنده و کمربند ایمنی هارنس اشاره کرد.

افرای که بر روی دکل‌های نفتی، پتروشیمی، سقف ها و ارتفاعات ساختمان‌ها مانند نماشویی ساختمان کار میکنند باید از این لوازم استفاده کنند.

برای دیدن کمربند ایمنی کار در ارتفاع ما کلیک کنید

جمع بندی

مسئول خرید تجهیزات ایمنی باید کاملا به انواع آن آشنا باشد. تمامی استاندارد های مورد نیاز برای محصولات مورد نیاز را برسی کند. دیگر نکته مهم اعتبار فروشگاه است و شما باید از معتبر ترین فروشگاه ها تجهیزات را تهیه بفرمایید.

فروشگاه تجهیزات ایمنی ایران زمین مفتخر است با چندین سال تجربه و رضایت مشتریان تجهیزات شما را با خواست شما و بهترین کیفیت تهیه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *